NETWORKSHOP® 2025

A HUNGARNET® Egyesület 34. alkalommal rendezte meg a felsőoktatás, a köznevelés, a kutatás és a közgyűjtemények legrangosabb hazai, számítógép-hálózatokról és informatikai alkalmazásokról szóló konferenciáját május 13. és 15. között az informatikai képzésben meghatározó szerepet játszó Széchenyi István Egyetemen a Pro-M Zrt. és a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat együttműködésével.

A NETWORKSHOP® célja, hogy fórumot biztosítson a terület szakemberei számára a hazai és nemzetközi fejlődési trendek és fejlesztési irányok áttekintésére. A rendezvény három napja alatt hat tematikus szekcióban 87 hagyományos, 15 interaktív, 11 plenáris és 6 poszter-előadást, 2 miniworkshopot, 2 tutoriált, valamint 5 villámelőadást hallgathattak meg a résztvevők. Az előadók a számítógép-hálózatokról és alkalmazásaikról, a felsőoktatási, a kutatási és a közgyűjteményi terület digitális transzformációja terén elért fejlesztési eredményekről adnak szinte teljes körű áttekintést, ezen felül átfogó képet nyújtottak a magyarországi IT-szektor legújabb eredményeiről is.

A megnyitón a konferencia résztvevőit Dr. habil. Tick József, a HUNGARNET® Egyesület elnöke köszöntötte.

Prof. dr. Friedler Ferenc, a Széchenyi István Egyetem rektora, tudományos elnökhelyettese, a konferencia elnöke köszöntőjében kifejtette, a győri intézmény immár negyedszer ad otthont a rendezvénynek. Kiemelte, hogy az egyetem sikerei a magas színvonalú képzés mellett a számos tudományterületről érkező hallgatók csapatmunkájának köszönhetőek. Hozzáfűzte, hogy a győri egyetem minden általa képviselt tudományágban, köztük az informatikában is a kor kihívásaira válaszolni tudó, felkészült szakember-utánpótlás biztosítását célozza.

Dr. Gál András Levente, a konferencia védnöke online csatlakozott a megnyitóhoz. Mint mondta, a mesterséges intelligencia és a digitalizáció vívmányai lenyűgözőek ugyan, ám fontos, hogy emellett magára az emberre is fókuszáljunk, és a Networkshop®-sorozat a kezdetektől figyel ezek egyensúlyára.

Dr. Solymár Károly Balázs államtitkár, a konferencia fővédnökének képviseletében Gódor Csaba, az Energiaügyi Minisztérium e-közigazgatásért és elektronikus hírközlésért felelős helyettes államtitkára előadásában visszatekintett arra az útra, amelyet az infokommunikáció bejárt, és részletesen bemutatta, miként alakult annak ágazati irányítása. Külön kitért a 2023-ban megfogalmazott hálózati konszolidációra, amelyben 2025-től kulcsszerepet játszik a Pro-M. Zrt.

Dr. Balla Ferenc, a Pro-M Zrt. vezérigazgatója a rendezvény jelentőségét méltatva felhívta a figyelmet arra, hogy a Networkshop® a hazai digitalizáció kezdeti lépéseitől végigkíséri az e területen végbement folyamatokat. Mint mondta, az infokommunikáció területének robbanásszerű fejlődése egyedülálló: a kilencvenes években még csak ismerkedtünk a számítógépekkel, ma pedig nehezen elképzelhető az életünk okoseszközök nélkül. Hozzátette, a hálózati konszolidáció során is kiemelt figyelmet szentelnek az oktatásra és a kutatás-fejlesztésre.

Vetési Iván, a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. vezérigazgatója, plenáris előadásában – mint a KIFÜ megszűntét követően annak portfoliója egy részét átvállaló szolgáltató – bemutatkozásként ismertette nagyvállalatát. A NISZ Zrt. a hazai államigazgatási szektor vezető infokommunikációs szolgáltatójaként nyújt professzionális infokommunikációs szolgáltatásokat. A kormányzati távközlési és információtechnológiai szolgáltatások üzemeltetésében szerzett évtizedes tapasztalataira támaszkodva, a NISZ Zrt. kiemelt célja, hogy elősegítse a felhasználók hozzáférését a korszerű e-ügyintézési megoldásokhoz.

Keynote előadást tartottak:

Prof. Dr. Prószéky Gábor (HUN-REN NYTK): Mi újság a nagy (magyar) nyelvmodellek világában?

Dr. Nacsa János (HUN-REN SZTAKI): Kutatási infrastruktúra hálózatok a digitális gyártás szolgálatában

A 2025 évi HUNGARNET®-díjakat átadta Dr. habil. Tick József, a HUNGARNET® Egyesület elnöke. A díjazottak:

            Különdíj: Lengyelné dr. Molnár Tünde (EKKE)

            Szakmai díj: Bilicsi Erika (MTA KIK)

            Menedzser: Tóth Ágnes (COMP-REND)

Plenáris előadók:

Kovács Zoltán (Cisco Systems Magyarország): AI vs. AI – megoldás vagy probléma?

Kongó Krisztián (a Pro-M Zrt. vezérigazgató-helyettese): Kábelek mögött – avagy ki tartja össze a digitális világot?

Ritter Dávid (ELTE IIG): Hol tartunk ma?

Prof. Dr. Horváth Zoltán (SZE): A HiDALGO2 RedSim natív multi-GPU áramlási kódja ipari és városi környezeti alkalmazásokkal 

Pap Martin Felicián (SZE DFK): Feltáró kutatás a hiperparaméterek szerepéről CNN-alapú eszközazonosításban HPC alkalmazásával

Nagy Tibor (Cisco Systems Magyarország): Első tapasztalatok korszerű folyadékhűtési eljárásokkal éles szerverkörnyezetben

Tiborcz Gábor (HPE): Virtualizáció egy megváltozott világban – HPE VM Essentials

SZAKMAI PROGRAM

A NETWORKSHOP® 2025 fókuszpontjai:

A Programbizottság által idén elfogadott közel 100 előadás az élet szinte minden területén megjelenő mesterséges intelligencia fejlődésére és hatásaira, a világhálón zajló változásokra, valamint a kutatás, a közgyűjtemények, a felsőoktatás és a köznevelés digitális transzformációjára fókuszált.

A NETWORKSHOP® 2025 szekciói:

Az idei konferencia programjában ismét a digitális transzformáció és az e-infrastruktúrák legfontosabb témakörei határozták meg a szekciók tematikáját. A szekciók között ott van a nagysebességű adathálózati technológiák kérdésköre, a korszerű hálózati szolgáltatások trendjei, az oktatás és a közgyűjtemények digitális transzformációja, a tudomány- és kutatástámogatás témaköre, az oktatás informatizálásának problematikája, valamint a szélesebb körű digitális átalakulás kérdései.

Miniworkshopok

A plenáris előadások után két fontos és aktuális téma köré szervezett vitafórum közül választhattak az érdeklődők:

  • Katalógusok az Interneten, Internet a katalógusokban;
  • Digitális lekapcsolódás meetup – nehézségek, határok, stratégiák;

Szekció-előadások

A konferencia első napján két, második és harmadik napján négy párhuzamos szekcióban követhették a résztvevők az előadásokat.

Kiegészítésképpen szerdán interaktív előadásokon, gondolatébresztő villámelőadásokon („lightning talks”), valamint az eszmecserére alkalmat adó poszter-szekcióban nyújtottunk lehetőséget az aktuális szakmai témák megvitatására. A programot csütörtökön Vetési Iván, a NISZ Zrt. vezérigazgatójának plenáris előadása után a közgyűjtemények és az oktatási intézmények részéről Bánki Zsolt (Magyar Nemzeti Levéltár), a hálózati infrastruktúra és a kutatóintézetek oldaláról pedig Rigó Ernő (HUN-REN SZTAKI) értékelte és zárta le.

Tutoriál és kiállítás

A konferenciát megelőző napon (2025.05.12., hétfő) került sor a tutoriálokra:
Az MTA Könyvtár és Információs Központ égisze alatt az MTMT-adminisztrátorok találkoztak, míg a házigazda Széchenyi István Egyetem HPC-témakörben várta az érdeklődőket.

A kiállítói területen a konferencia támogatóinak (Pro-M Zrt., Cisco, Digitran, SzinvaNet-ARROW-IBM, Nokia, Csillagsuli) kiállítói standján a vállalkozói szféra legújabb innovációival ismerkedhettek meg az érdeklődők.

A konferencia programját a Cisco Webex applikációs játékja, a HUN-REN SZTAKI portrérajzoló robotja, egyetemi könyvtárlátogatás, valamint a MOBILIS Központ Robotika workshopja színesítette. A HUN-REN SZTAKI „Akadályok nélkül” érzékenyítő programja keretében résztvevőink szerdán a vakvezető kutyával való közlekedést, valamint a látássérült partnerrel való tamdem-kerékpározást próbálhatták ki a központi campuson.

A Networkshop® konferenciák hagyományosan tudományos igényességű, de a gyakorlati élet talaján álló szemléi az intenzív hálózathasználó oktatói, kutatói és közgyűjteményi csoportoknak. Ez a közösség képes arra, hogy megossza, és oktatható, alkalmazható formában adja át egymásnak a tudását. Ha a kölcsönös elfogadás alapgondolata és a kollaboráció igen magasfokú igénye nem lenne kezdettől része a konferenciasorozat eszmekörének, akkor ez a látszólag nagyon heterogén közeg: mérnökök, programozók, könyvtárosok, digitális bölcsészek és tanárok, muzeológusok, levéltárosok csapata nem jönne évente örömmel össze, hogy barátságos légkörben megoszthassa tudását, és kicserélje egymással friss tapasztalatait.

Együttműködő partnerek: Pro-M Zrt., Széchenyi István Egyetem,

Kiemelt támogató: Cisco Systems Magyarország Kft.

Gyémántfokozatú támogatók: Hewlett Packard Enterprise – EURO ONE Számítás-technikai Zrt. – HPE ARUBA; HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat; HUN-REN SZTAKI; Videosquare Kft.

Aranyfokozatú támogató: NISZ Zrt.

Ezüstfokozatú támogatók: Digitran Hungária Zrt.; Szinva Net Zrt. – ARROW – IBM

Bronzfokozatú támogatók: ALEF Distribution HU Kft.; NOKIA Technologies and Networks; Virgo Systems Kft.

Médiapartner: ComputerTrends

További támogatók: Csillagsuli Kft.; Qulto-Monguz Kft.; WSH Számítástechnikai, Oktató és Szolgáltató Kft.

Szervező: COMP-REND Kft.